Kanep (Cannabis Sativa) on üheks vanimaks ja keskkonnasõbralikumaks põllukultuuriks maailmas. Taim pärineb ilmselt Aasiast. Templiseinte kaunistuste järgi on järeldatud, et Egiptlased tundsid kanepit juba 1500 aastat e.m.a. Eestis on erinevates linnades kanepiseemnete jälgi leitud keskaegsetest ladestustest.
Ideaalne Omega 3 ja Omega 6 allikas
Kanepiseemned sisaldavad õli kuni 35% ning selles on ideaalne inimese kehale vajalike Omega 3 ja Omega 6 rasvhapete suhe (3:1). Kanepseemneiõli tuntumad rasvhapped on inimorganismile asendamatud alfalinoleenhape ja linoolhape. Rasvhapped:
– aitavad organismis toota põletikuvastaseid hormoone
– toetavad rakkude, närvide, lihaste ja organite normaalset funktsioneerimist terves kehas
– leevendavad atoopilist dermatiiti ja ekseeme
– aitab alandada kolesterooli taset veres
– kergendab reumaatilist artriiti
Haruldane gammalinoleenhape (GLA)
Kanepiõlis leiduv haruldane Omega 6 gammalinoleenhaoe (GLA) on vajalik naistele oluliste rasvlahustuvate hormoonide prostaglandiinide tootmiseks, mis:
– reguleerivad hormonaaltasakaalu ja menstruaaltsüklit
– on abiks PMS nähtude leevendamiseks ja menstruaalvalude korral
– leevendab dermatiiti, nahaärritust, sügelust ja kuivamist
Edestiin aitab vähendada DNA kahjustusi
DNA-d võib kahjustada väga palju faktoreid: oksüdatsioon, UV-kiirgus päikesest, radiatsioon röntgenkiirgusest, viirused, taimedest pärinevad toksiinid ja inimese toodetud mürkkemikaalid.
Kui DNA on kahjustada saanud, siis rakud ei saa õigesti toimida. Kuid rakkudel on võime juba tekkinud DNA kahjustust parandada ning selles protsessis mängib olulist rolli valk nimega edestiin, mida on suurel hulgal just kanepiseemnetes. Kanepiseemned sisaldavad erinevate allikate põhjal 25-35% valku, millest omakorda 65% on hästi imenduv edestiin.
E vitamiin – terve nahk, juuksed ja küüned
E-vitamiin, klorofüll ja GLA on võtmesõnad kaitsmaks nahka vananemise ja kurnatuse märkide eest – nende koosmõju üliväärtuslike asendamatute rasvhapetega teeb kanepiõlist sügavalt niisutava ja toitva toimega taimeõli ka kõige kuivema ja lõheneva naha hoolduseks nii sees- kui välispidiselt.
E-vitamiin:
– on vajalik skeleti-, südame- ja silelihaste struktuuri säilimisele ja nende talitluse tagamisele
– toetab punaste vereliblede teket
– aitab tagada raua, seleeni, A- ja K-vitamiini varusid organismis
– aitab pidurdada rakkude vananemist
Kanep on suurepärane õhupuhastaja
Kanep kogub atmosfääris olevat süsinikdioksiidi (CO2) ja suunab selle mulda. Kanep suudab õhust koguda 4 korda rohkem CO2-te kui puud, seega on kanepitootmine palju produktiivsem kui tavalised metsandusprojektid, sest see tagab kiirema CO2 kogumise seejuures saades mitmekülgsemat biomassi.
Kanep aitab taaselustada mulda
Peale kanepi koristamist alles jäävad kasutamata osad (varred, lehed, juured) väetavad mulda ja annavad sellele tagasi ligikaudu 70% toitainetest, mida taim ise kasvamiseks kasutas.
Kanepit saab kasvatada ilma petitsiidide ja herbitsiidideta
Külvi ja koristuse vahel kanep mingit hoolt ei vaja. Samuti pole kasvatamiseks vaja herbitsiide ega pestitsiide, sest taim tapab umbrohu loodusliku konkurentsiga valguse pärast.
Kanep on mesilasesõbralik
Kuna kanepikasvatuses ei ole vaja kasutada pestitsiide, väetisi ja herbitsiide, siis on need oluliselt mesilasesõbralikumad kui teised kasvatatavad kultuurid. Näiteks valmistatakse ühe tootena ka kanepimett.
Kanepikasvatusega saab päästa metsad
Metsade langetamisel on loodusele väga suur negatiive mõju – taimed ja loomad jäävad ilma oma elukeskkonnast ning veekogud reostuvad. Iga kasvatatud kanepitaim saab päästa 12 puud, sest kanepist saab valmistada väga palju erinevaid tooteid – näiteks puitu ja paberit. Ühelt kanepipõllu hektarilt saab sama palju kiudu kui 4 hektarisest metsast.
Kanepitooted on biolagunevad ja taaskasutatavad
Peaaegu kõik kanepist valmistatud tooted on taaskasutatavad, sest need on vastupidavad ja säilivad kaua. Kui kanepist tehtud toodete kasutusaeg saab läbi ei jää neist alles mingeid jäätmeid, sest need on biolagunevad.
Kanepist saab valmistada laias valikus tooteid
Kanep on väga mitmekülgne taim ja selle erinevatest osadest – lehtedest, kiust ja seemnetest saab valmistada väga laias valikus erinevaid kanepitooteid:
– kangast, paberit
– ehitusmaterjale
– biokütust, biomassi
– kosmeetikat
– tervislikke toiduaineid jne